A 7.80-g bullet moving at 460 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 4.4cm. (a
ID: 1764780 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 460 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 4.4cm. (a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2 (a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.
1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2
Explanation / Answer
Mass of bullet m = 7.8 g = 7.8 * 10 ^ -3 kg speed v = 460 m / s depth S = 4.4 cm = 0.044 m (a). frictional force f = ma from the relation V ^ 2- v ^ 2= 2aS 0 ^ 2- 460 ^ 2 = 2a * 0.044 -a= 2404545.45 m / s ^2 So, f = ma = 18755.45 N (b). time t= ( V - v ) / a = 1.913 * 10 ^ -4 s (b). time t= ( V - v ) / a = 1.913 * 10 ^ -4 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.