Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a jet plane 5.00km above the ground is traveling horizontalyat 100m/s when it dr

ID: 1765057 • Letter: A

Question

a jet plane 5.00km above the ground is traveling horizontalyat 100m/s when it drops a rocket. the rocket immediately fires itsengines, accelerating 20.0m/s2 in the horizontaldirection while falling under the influence of gavity in thevertical directions. A. Fnd the magnitude and direction of the rocket 's velocitywhen its has fallen 1.00km. B what is the horizontal distance that the rocket travelswhile falling the 1.00km. C. sketch the displacement, velocity and acceleratin of therocket a jet plane 5.00km above the ground is traveling horizontalyat 100m/s when it drops a rocket. the rocket immediately fires itsengines, accelerating 20.0m/s2 in the horizontaldirection while falling under the influence of gavity in thevertical directions. A. Fnd the magnitude and direction of the rocket 's velocitywhen its has fallen 1.00km. B what is the horizontal distance that the rocket travelswhile falling the 1.00km. C. sketch the displacement, velocity and acceleratin of therocket

Explanation / Answer


A. Vertical distance traveled is y = 1000m Vertical acceleration is 9.8m/s^2    Initial vertical velocity is voy = 0m/s^2 Let the time of travel is t therefore 1000m = 0 + (1/2)(9.8m/s^2)t^2 then t = 14.2s Then vy = 9.8m/s^2*14.2s       = 139.16m/s and vx = 100m/s + 20m/s^2*14.2s       = 384m/s Then the magnitude of velocity of teh rocket issqrt[(139.16m/s)^2 + (384m/s)^2] = 408m/s direction = tan-1[139.16/384]       =20o below horizontal
B. Horizontal distance traveled x = 100m/s*14.2s +(1/2)*20m/s^2*(1.42s)^2             = 3436.4m             = 3.4364km
Hope this helps you      
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote