a jet lands on arunway. between the time the jet touches the ground (t=0) and wh
ID: 1329415 • Letter: A
Question
a jet lands on arunway. between the time the jet touches the ground (t=0) and when it comes to rest. the jet has a velocity given by v(t)=40.0m/s-5.00m/s^3*t^2.
a) write down a definite integral that will give the displacement of the jet between t=1.0s and t=1.5s?
b) what is the displacement of the jet traveled between t=1.0s and t=1.5s?
c) explain what additional information would be required to determine the location of the jet at t=1.5s?
d) how far does the jet travel between t=0s and the time when it comes to rest?
Explanation / Answer
given,
v(t)=40 - 5.00 * t^2
v(t) = ds / dt
ds / dt = 40 - 5.00 * t^2
ds = (40 - 5.00 * t^2) dt
integrating the equation
definite integral that will give the displacement of the jet between t=1.0s and t=1.5s s = [40t + 1.66 * t^3 + C] from t=1.0s and t=1.5s
putting the values
s = 40 * 1.5 + 1.66 * 1.5^3 - (40 * 1 + 1.66 * 1^3)
displacement of the jet traveled between t=1.0s and t=1.5s is = 23.9425 m
we will be needing the value of displacement at t = 0 sec for determining the location of the jet at t = 1.5 sec
if jet will come to rest that is v(t) = 0
40 - 5t^2 = 0
on solving we'll get
t = 2.8284 sec
distance between t = 0sec and t = 2.8284 sec
s = 40 * 2.8284 + 1.66 * 2.8284 ^3 - (40 * 0 + 1.66 * 0^3)
s = 150.6964 m
distance jet travel between t=0s and the time when it comes to rest = 150.6964 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.