What is the answer? Determining the Velocity of a Charged Particle A particle wi
ID: 1768064 • Letter: W
Question
What is the answer?
Determining the Velocity of a Charged Particle A particle with a charge of q = -5.40nC is moving in a uniform magnetic field of B = (-1.23T ) k. The magnetic force on the particle is measured to be F = ( -7.60x10-7N )j. angle between v and B = - 1.30T, and vperp refers to the component of the velocity that is perpendicular to the magnetic field. If you know F, you can determine Vprep. In this particular case Fx = 0, which implies vy = 0. Calculate vx, the x component of the velocity of the particle. Express your answer in meters per second.Explanation / Answer
F = q*(VxB)
-7.6*10^-7j = 5.4*10^-9*((Vxi + Vyj + Vyk )x ( -1.23k))
-7.6*10^-7j = 5.4*10^-9*[(1.23Vx)j-1.23Vyi]
-7.6*10^-7j = 5.4*10^-9*1.23[-Vyi + vxj]
comparing on both sides
vy = 0
vx = 114.423 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.