A 5.0-g mass if sandwiched between two springs with spring constant k1 aand k2.
ID: 1768339 • Letter: A
Question
A 5.0-g mass if sandwiched between two springs with spring constant k1 aand k2. The mass is didplaced 10 cm from its equilibrium position and makes sixteen complete oscillations in 1 s with no loss of mechanical energy. Calculate the period of the motion T, the angular frequency ?, the sum of the spring constants k1+k2 , and the mechanical energy E of the oscillator.
(2) The experiment is repeated, this time displacing the mass only one centimeter from the equilibrium position. Calculate the angular frequency ? of the motion and the mechanical energy E of the oscillator.
Explanation / Answer
frequency =16Hz
time period = 1/16=0.0625s
angular frequency =2*pi*f = 2*3.14*16=100.53
since the spring are in parallel their equivalent K =k1+k2
T=2pi*sqrt(m/k1+k2)
0.0625= 2*3.14 *sqrt(0.005/k1+k2)
k1+k2=50.53N/m
ME=1/2kx^2=1/2*50.53*0.1^2=0.2526J
2)for 1cm displaceemnt
w will remain same
ME=1/2kx^2=1/2*50.53*0.01^2=2.5265*10^-3J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.