A major league catcher catches a fastball moving at 80.0mi/h and his hand and gl
ID: 1768531 • Letter: A
Question
A major league catcher catches a fastball moving at 80.0mi/h and his hand and glove recoil 10.0 cm in bringing the ball to rest.
Part A
If it took 0.00500s to bring the ball (with a mass of 300g ) to rest in the glove, what is the of the change in momentum of the ball in kg?m/s ?
Part B
What is the direction of the change in momentum of the ball in N?
Part C
Find the magnitude of the average force the ball exerts on the hand and glove?
Part D
Find the direction of the average force the ball exerts on the hand and glove?
1- the same as the initial velocity of the ball 2- opposite to the initial velocity of the ballExplanation / Answer
Given,
intial velocity, v0=80.0mph=35.756m/s
m=0.3kg
2. 2-
opposite to the initial velocity of the ball
3. Force applied= change in momentum/time=10.727/0.005=2145.33N
4. 1-opposite to the initial velocity of the ball
2. 2-
opposite to the initial velocity of the ball
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.