A major league catcher catches a fastball moving at 80.0mi/h and his hand and gl
ID: 1768530 • Letter: A
Question
A major league catcher catches a fastball moving at 80.0mi/h and his hand and glove recoil 10.0 cm in bringing the ball to rest.
Part A
If it took 0.00500s to bring the ball (with a mass of 300g ) to rest in the glove, what is the of the change in momentum of the ball?
Part B
What is the direction of the change in momentum of the ball?
Part C
Find the magnitude of the average force the ball exerts on the hand and glove?
Part D
Find the direction of the average force the ball exerts on the hand and glove?
1- the same as the initial velocity of the ball 2- opposite to the initial velocity of the ballExplanation / Answer
1) change in momentum = M*V1 - M*V2
V1 = 0 and V2 = 80 mi/hr
change in momentum = 300 * 80 = 2400 gm*mi/hr = 2400*1.6/3600 = 1.06 kg*m/sec
B)change in momentum is the same as the initial velocity of the ball
c)ball comes to rest travelling 10 cm in 0.005 sec
acceleration = 0.1/0.005^2 = 4000 m/sec
force = 300 * 10^-3 * 4000 = 1200 N
D)the direction of the average force the ball exerts on the hand and glove is the same as the initial velocity of the ball
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.