The speed of a light wave in a certain transparent material is 0.681 times it\'s
ID: 1769038 • Letter: T
Question
The speed of a light wave in a certain transparent material is 0.681 times it's speed in vacuum, which is 3.00 x 10^8 m/s. When yellow light with a frequency of 5.21 x 10^14 Hz passes through this material, what is its wavelength in nanometers? ______________ nm The speed of a light wave in a certain transparent material is 0.681 times it's speed in vacuum, which is 3.00 x 10^8 m/s. When yellow light with a frequency of 5.21 x 10^14 Hz passes through this material, what is its wavelength in nanometers? ______________ nm ______________ nmExplanation / Answer
speed V, frequency f and waelenght are related by V = Lf
here as V = 0.681 time 3e8 = 2.043 e8 m/s
so wavelength L = V/f
so L = 2.043e8/5.21e14
L = wavelength = 392.13 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.