Two concentric spherical conducting shells of radii a = 0.300 m and b = 0.580 m
ID: 1769208 • Letter: T
Question
Two concentric spherical conducting shells of radii a = 0.300 m and b = 0.580 m are connected by a thin wire, as shown in Figure P25.50. If a total charge Q = 10.0 µC is placed on the system, how much charge settles on each sphere? inner sphere ___C outer sphere ___C
Two concentric spherical conducting shells of radii a = 0.300 m and b = 0.580 m are connected by a thin wire, as shown in Figure P25.50. If a total charge Q = 10.0 A Mu C is placed on the system, how much charge settles on each sphere? inner sphere ___C outer sphere ___CExplanation / Answer
Since this is a conductor, and we know that charge only resides on the surface. Since the
two shells are connected by a wire, the charge would go as outside as possible, so the
charge would just go to the outer sphere. As a result, there would be no charge on the
inner sphere, and 10.0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.