Thank you Part A Suppose that an asteroid traveling straight toward the center o
ID: 1769864 • Letter: T
Question
Thank you
Part A Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth's mass M, for the day to become 26.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assum e that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout. m= 10.1 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
Applying angular momentum conservation,
Ii wi = If w f
Ii = (2 M R^2 / 5)
wi = 2 pi / Ti
Tf = 1.26 Ti
wf = 2 pi / (1.26 Ti) = wi/1.26
If = (2 M R^2 / 5 + m R^2)
putting in,
0.4 M R^2 wi = (0.4 M R^2 + m R^2) wf
0.4 M = (0.4 M + m )(1/1.26)
m = 0.104 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.