Free response. A uniform magnetic field of strength 0.7 T points out of the page
ID: 1770327 • Letter: F
Question
Free response. A uniform magnetic field of strength 0.7 T points out of the page. A current of magnitude 6 mA flows through the circuit in the direction indicated. The net force on the part of the circuit drawn with a bold line has a y-component of magnitude-0 -N They components cancel out and has a total magnitude of 0.378 mN. F- ilB-6 10 *0.7T 0.09m) Note that there are two parts of the triangle written in bold. We want you to give the sum of the two. Hint: write a vector that describes the flow of the current. Do the cross product to get each of the components. I used the determinant method to do it. You may have another reliable way of doing it. The vector form of the first wire is 12i-9 Sem 2 cmExplanation / Answer
The first wire length segment can be given as,
L1 = 12i - 9j cm [x value of L1is 12 and y value is square root of (152-122) =9]
The 2nd wire segment can be given as,
L2 = -12i cm [as the current is flowing from right to left, hence negative]
The net force, F = i(L1xB+L2xB)
B = B k = 0.7 k
F = 0.006x(- 0.12x0.7 j - 0.09x0.7 i + 0.12x0.7 j)
F = - 0.006x0.09x0.7 i N = - 0.378 i mN (leftwards)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.