3) A rocket sled is propelled along a vertical circular track with radius 100 m.
ID: 1770892 • Letter: 3
Question
3) A rocket sled is propelled along a vertical circular track with radius 100 m. Taking the center of the circle (100 m off the ground) as the origin of your coordinate system, the equations of motion are given by r-100, =-/2 + 2t2 Evaluate the vector velocity and the vector acceleration as functions of time in polar coordinates. When the sled reaches = /4, two failures occur at the same time. The rocket sled runs out of fuel and the track breaks. The sled therefore goes flying off on a trajectory influenced only by gravity. (Ignore air resistance.) How far away fromm the bottom of the circle will the sled strike the ground? a. b.Explanation / Answer
3) Given that
Radius of circular track r = 100 m
The equations of motion are
= -(/2) + 2t^2
or (d/dt) = 4t
or w = 4t
Part-A
the vector velocity is
v = r * w = 100 * 4t = 400t
the vector acceleration is
a = (v^2/r) = ((400t)^2/100) = 1600 * t^2
Part-B
the distance from the bottom of the circle the sled strikethe ground is
v^2 - u^2 = 2gS)
or S = (v^2 - u^2/2g)
or S = ((400t)^2 - (0)^2/2 * 9.8) = 8163.2 * t^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.