Consider the following diagram, where V1 = 13.5 V, V2 = 11.0 V, R1 = 80.0 m, and
ID: 1771288 • Letter: C
Question
Consider the following diagram, where V1 = 13.5 V, V2 = 11.0 V, R1 = 80.0 m, and R2 = 18.0 m.
The figure shows a simplified circuit diagram for an automobile. The equivalent resistor R represents the total electrical load due to spark plugs, lights, radio, fans, starter, rear window defroster, and the like in parallel. If R = 0.620 , find the current in each branch. (Take the positive direction to be up.)
I Alternator= ?
I Battery= ?
I Resistor= ?
(All answers have the unit A)
Altermator BatteryExplanation / Answer
Applying KVL in left side loop:
- i1 R1 + V1 - V2 - i2 R2 = 0
0.080i1 + 0.018 i2 = 2.5 .... (i)
KVL in right side loop:
i2 R2 + V2 - i R = 0
- 0.018i2 + 0.620i = 11 .... (ii)
Applying KCL,
i1 = i2 + i
i1 - i2 - i = 0 .... (iii)
Solving, i1 = 8965/311 up
i2 = 3350/311 down
i = 5615/311 down
I alternator =28.8 A
I Batery = - 10.8 A
I resistor = - 18.1 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.