Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following diagram, where V1 = 13.5 V, V2 = 11.5 V, R1 = 86.0 m?, an

ID: 2195300 • Letter: C

Question

Consider the following diagram, where V1 = 13.5 V, V2 = 11.5 V, R1 = 86.0 m?, and R2 = 16.0 m?.

http://www.webassign.net/grrphys2/18-p-056-alt.gif

The figure shows a simplified circuit diagram for an automobile. The equivalent resistor R represents the total electrical load due to spark plugs, lights, radio, fans, starter, rear window defroster, and the like in parallel. If R = 0.860 ?, find the current in each branch. (Take the positive direction to be up.)

IAlternator = _________A
IBattery = __________A
IResistor= __________A

What is the terminal voltage of the battery? _______ V

Explanation / Answer

let current in alternator=i1,in up direction let current in battery=i2,in up direction then current in R=(i1+i2) in down direction voltage across (v1 and r1) ,(v2,r2) and R are all same as they are in parallel. so voltage across R=-(i1+i2)*R=(i1+i2)*0.86 voltage across (v1 and r1)=v1-i1*r1=13.5-0.086*i1 voltage across (v2 and r2)=v2-i2*r2=11.5-0.016*i2 comparing, 13.5-0.086*i1=11.5-0.016*i2 i1=23.256+0.186*i2....(1) comparing 11.5-0.016*i2=(i1+i2)*0.86 i2=-8.205 A i1=21.729 A current through R=i1+i2=13.524 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote