Consider the following diagram, where V1 = 15.0 V, V2 = 9.5 V, R1 = 88.0 m?, and
ID: 2184579 • Letter: C
Question
Consider the following diagram, where V1 = 15.0 V, V2 = 9.5 V, R1 = 88.0 m?, and R2 = 17.0 m?. The figure shows a simplified circuit diagram for an automobile. The equivalent resistor R represents the total electrical load due to spark plugs, lights, radio, fans, starter, rear window defroster, and the like in parallel. If R = 0.690 ?, find the current in each branch. (Take the positive direction to be up. IAlternator = _________A IBattery = __________A IResistor= __________A What is the terminal voltage of the battery? _______ V
Explanation / Answer
Alternator = 0.14 A Battery = 0.537 A Resistor = 0.677 A Terminal voltage = 0.47 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.