Problem Solving 3.104 Part A A fishing boat leaves a marina with a constant spee
ID: 1771870 • Letter: P
Question
Problem Solving 3.104 Part A A fishing boat leaves a marina with a constant speed of 3.4 m/s A speedboat leaves the marina 12 s later with an initial speed of 2.8 m/s and an acceleration of 1.7 m/s2Let the tie the speedboat leaves the marina be t = 0 and let the direction of travel of both boats be the positive direction. Write position-time equations for fishing boat. Express your answer in terms of t rf, fishing = Submit My Answers Give Up Part B Write position-time equations for speedboat. Express your answer in terms of t Submit My Answers Give Up Part C When does the speedboat catch up with the fishing boat? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. tValue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a) s(t) = velocity*time
s(t) = 3.4*(t+12) = 3.4t+40.8
b) s(t) = ut+1/2at^2
s(t) = 2.8*t+1/2*1.7*t^2 = 2.8t+0.85t^2
c) 3.4t+40.8 = 2.8t+0.85t^2
0.85t^2-0.6t-40.8 = 0
solve for t
t = 7.29 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.