A hockey puck with mass 1.60kg is at rest at the origin on the horizontal, frict
ID: 1772025 • Letter: A
Question
A hockey puck with mass 1.60kg is at rest at the origin on the horizontal, frictionless surface of the rink. At time t=0 a player applies a force of 0.250N to the puck parallel to the x-axis. He continues to apply the force until t=2s If the same speed is applied at t=5s What is the position of the puck at t=7s In this case what is the speed of the puck ? A hockey puck with mass 1.60kg is at rest at the origin on the horizontal, frictionless surface of the rink. At time t=0 a player applies a force of 0.250N to the puck parallel to the x-axis. He continues to apply the force until t=2s If the same speed is applied at t=5s What is the position of the puck at t=7s In this case what is the speed of the puck ? If the same speed is applied at t=5s What is the position of the puck at t=7s In this case what is the speed of the puck ?Explanation / Answer
F = ma
a = F/m
a = 0.250/1.60
a = 0.15625 m/s/s
x = 1/2at^2
x = 1/2(.15625)(2)^2
x = .3125 m
v = at
v = .15625(2)
v = 0.3125 m/s
in the 3 seconds between time t = 2 and t = 5 the puck travels
d = .3125(3) = 0.9375 m
distance for the last two seconds is
d = v0t + 1/2at^2
d = .3125(2) + 1/2(0.15625)(2^2)
d = 0.9375
so the total distance from the origin is
d = .3125 + 0.9375 + 0.9375
d = 2.1875 m (round off to 2.2 m)
There was a total of 4 seconds of acceleration
v = at
v = .15625(4)
v = 0.625 m/s (round off to 0.6 m/s)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.