A hockey puck with mass 0.255 kg traveling along the blue line ( which is a blue
ID: 1977445 • Letter: A
Question
A hockey puck with mass 0.255 kg traveling along the blue line ( which is a blue-colored line on the ie in a hockey rink) at 1.13 m/s strikes a stationary puck with the same mass. One puck exits the collision in a direction that is 28.1 degrees away from the blue line at a speed of 0.768 m/s. see the figure below. What is the direction that is 28.11 degrees away from the blue line at a speed of 0.768 m/s. What is the direction and the magnitude of the velocity of the second puck after the collision? Is this an elastic collision?
(Give the direction relative to the positive x-axis)
A)V2
B)
C) is it an elastic collision or not?
Explanation / Answer
applying momentum conservation in y direction
0 = 0.255 x 0.768sin28.1 - 0.255 x v2sin
v2sin = 0.3617 ------------------- (1)
and in x direction
0.255 x 1.13 + 0 = 0.255x 0.768cos28.1 + 0.255 x v2cos
v2cos = 0.452 ------------------------ (2)
on dividing,
tan = 0.3617/0.452
= 38.63 degree
and,
v2 = 0.3617/sin38.63
v2 = 0.579 m/s
calculating coeffient of resititution
e = (v2 - v1)/(u2 - u1)
e = (0.579cos38.63 - 0.768cos28.1 )/(1.13 - 0)
e = 0.199
no it is not elastic collision
it is inelastic
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.