Besides the gravitational force, a 2.30-kg object is subjected to one other cons
ID: 1772183 • Letter: B
Question
Besides the gravitational force, a 2.30-kg object is subjected to one other constant force. The object starts from rest and in 1.20 s experiences a displacement of (4.45î 3.30) m, where the direction of is the upward vertical direction. Determine the other force. (Express your answer in vector form.)
Desides the gravitational torce, a 2.30-kq object is sub ected to one other constant torce. The object starts trom rest and in 1.20 s experiences a displacement ot (4.45i 3.30j) m, where the direction of j is the upward vertical direction, Determine the other torce Express your answer in vactor form.)Explanation / Answer
Place the origin (0,0) at the initial position of the object. The magnitude of the displacement is
d = (1/2)at2 + v0t + d0
d0 = 0,v0 = 0
a = net acceleration
d = sqrt[4.452 + (-3.30)2] m = 5.54 m
d = (1/2)at2
a = 2d/t2
a = 2(5.54)/(1.20)2 m/s2
a = 7.69 m/s2
F = ma = net force
f = unknown constant force
F = f - mgj
f = F + mgj
Let be the angle from the +x axis to the displacement vector
= tan-1(-3.30/4.45) = 323.44°
F = Fxi + Fyj
F = ma cos i + ma sin j
f = ma cos i + m(a sin + g) j
f = m[a cos i + (a sin + g) j]
f = 2.30 [7.69 cos323.44° i + (7.69 sin323.44° + 9.81) j]
f = (14.21 i + 12.03 j) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.