Chapter 06, Problem 019 A 10 N horizontal force pushes a block weighing 3.6 N ag
ID: 1773126 • Letter: C
Question
Chapter 06, Problem 019 A 10 N horizontal force pushes a block weighing 3.6 N against a vertical wall (see the figure). The coefficient of static friction between the wall and the block is 0.59, and the coefficient of kinetic friction is 0.40. Assume that the block is not moving initially. (a) Will the block move? ("yes" or "no") (b) In unit-vector notation Fxi + Fyj, what is the force on the block from the wall? (b) Number Units Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
here,
F = 10 N
weight , W = 3.6 N
us = 0.59
uk = 0.4
a)
the static frictional force , ffs = us * F = 5.9 N
as the static frictional force is more than the weight of block
then it will not move
b)
the force on box from wall , F = - 10 N i + 3.6 N j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.