Chapter 04, Problem 036 During a tennis match, a player serves the ball at 24.4
ID: 1006944 • Letter: C
Question
Chapter 04, Problem 036 During a tennis match, a player serves the ball at 24.4 m/s, with the center of the bal leaving the racquet horizontally 2.55 m above the court surface. The net is 12.0 m away and 0.900 m high. When the ball reaches the net, (a) what is the distance betwe the racquet at 5.00° below the horizontal. When the ball reaches the net ball and the top of the net? Enter a positive number if the ball dlears the net. If the ball does not dear the net, your answer should be a negative number. enthe enter of the ball and the top af the net? (b) Suppose that, nstead,the ballis served as belfore but now t eaves een the center of the ball and the top of the net? (b) Suppose that, instead, the ball is served as before but now it leaves the horizontal. When the ball reaches the net, what now is the distance between the center of the (a) Number (b) Number Answer : the tolerance is +/-2% Units a Units Answer * 2: the tolerance is +/-2% Question Attempts: 0 of 5 used nvertHom Pans elete EnExplanation / Answer
a) Time taken = distance/Vo = 12/24.4 = 0.4918 seconds
y = -1/2 * 9.8 * (0.4918)^2 = -1.185m
Distance between the center of the ball and top of net
=> y + H
=> -1.185 + 2.55
=> 1.3648m
b)
Time taken = distance/Vocos(5) = 12/24.4cos(5) = 0.5019 seconds
y = -1/2 * 9.8 * (0.5019)^2 - 24.4 sin(5) = -3.36m
Distance between the center of the ball and top of net
=> y + H
=> -3.36 + 2.55
=> -0.81m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.