Assignment-4 Begin Date: 10/2/2017 12:00:00 AM Due Date: 10/9/2017 11:59:00 PM E
ID: 1773350 • Letter: A
Question
Assignment-4 Begin Date: 10/2/2017 12:00:00 AM Due Date: 10/9/2017 11:59:00 PM End Date: 10/10/2017 1159:00 PM (2S%) Problem 5: Suppose an out-ofcondition professor does . 95 x 105 J of useful work while metabolizing 520 kcal of food energy × 50% Part (a) What is the efficiency of the professor? Potential 84% 4 5 6 cotanO asin0acos0 atan acotan0 Attempts remaining 5 per attempt) 0 Hints: for a 1% deduction. Hints remain ng - , Effic in" In this case, you get work out of this professor whes he metabolizes the specified amount of energy efficiency of 0.20?Explanation / Answer
1 cal = 4.1868 J
Efficiency = work done/energy used
a) efficiency = 195000/(520000 x 4.1868) = 0.089567211 = 8.9567211 %
b) energy used = work/efficiency = 195000/0.2 = 975000 J = 975000/4.1868 cal = 232874.7492 cal = 232.8747492 kcal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.