Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

e Home Problem on Force and Torque on a Current Carrving Loop A rectangular coil

ID: 1774191 • Letter: E

Question

e Home Problem on Force and Torque on a Current Carrving Loop A rectangular coil of wire 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.40 A is in a uniform 1.5O T magnetic field. The coil is rotated through a 20.0° angle about the axis shown with the left side coming out of the plane and the right side going into the plane. (a) What is the magnitude of the magnetic force on the side labeled 35.0 cm in the diagram? (b) What is the magnitude of the magnetic force on the side labeled 22.0 cm in the diagram? (c) What is the net force that the magnetic field exerts on the coil? (d) What is the magnitude of the magnetic moment of the coil? (e) What is the magnitude of the net torque that the magnetic field exerts on the coil? Axis 22.0 cm 35.0

Explanation / Answer


magnetic force Fb = I*L*B*sintheta


(a)

L = 35 cm = 0.35 m


I = current = 1.4 A

theta = 90 - 20 = 70 degrees

F = 1.4*0.35*1.5*sin70


F = 0.691 N <<<<<-----------ANSWER

------------------------


(b)


L = 22 cm = 0.22 m


I = current = 1.4 A

theta = 90   degrees

F = 1.4*0.22*1.5*sin90


F = 0.462 N    <<<<<-----------ANSWER

-----------------------


(c)


force on lower 35 cm is upwards

force on top 35 cm is down wards

force on left 22 cm is towards right

force on right 22 cm is towards left

Fnet = 0 <<<<<-----------ANSWER


===============

(d)

magnetic moment = I*A


I = current in the loop

A = ara of the loop = L*w = 0.35*0.22 = 0.077 m^2


magnetic moment u = 0.77*1.4 = 1.08 Am^2    <<<<<-----------ANSWER


=============================

(e)

net torque = U*B*sintheta


theta = 180 - 20 = 160

torque = 1.08*1.5*sin160 = 0.554 Nm <<<<<---------------ANSWER