No Service 6:28 PM capa8.phy.ohio.edu luue in 2 nours, su minutes A square, sing
ID: 1774659 • Letter: N
Question
No Service 6:28 PM capa8.phy.ohio.edu luue in 2 nours, su minutes A square, single-turn wire coil L = 1.44 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 2.62 cm, as shown in the figure below. The solenoid is 18.8 cm long and wound with 136 turns of wire. If the current in the solenoid is 2.71 A, find the flux through the coil. Sedemit Angwer Tries 0/10 is reuced to zero in 3.0% If the current in the solenoid is reduced to zero in 3.05 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil Submit AnswerTries 0/10 InExplanation / Answer
field inside the solenoid, B = u0 n I = u0 (N/L) I
B = (4pi x 10^-7) (136/0.188) (2.71)
B = 2.46 x 10^-3 T
flux = B A = (2.46 x 10^-3) (0.0144^2)
= 5.11 x 10^-7 Wb .........Ans
(B) average induced emf = rate of change of flux
= (5.11 x 10^-7 - 0 ) / 3.05
= 1.675 x 10^-7 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.