Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

No Answer Given No Answer Given No Answer Given No Answer Given No Answer Given

ID: 2296980 • Letter: N

Question

No Answer Given







No Answer Given







No Answer Given
No Answer Given
No Answer Given

Two very long, parallel wires are separated by d = 0.015 m. The first wire carries a current of I1 = 0.25 A. The second wire carries a current of I2 = 0.15A.

Randomized Variables
d = 0.015 m
I1 = 0.25 A
I2 = 0.15 A Part (a) Express the magnitude of the force between the wires per unit length, f, in terms of I1, I2, and d.
No Answer Given









Part (b) Calculate the numerical value of f in N/m.
No Answer Given








Part (c) Is the force repulsive or attractive?
No Answer Given

Part (d) Express the minimal work per unit length needed to separate the two wires from d to 2d.
No Answer Given
Part (e) Calculate the numerical value of w in J/m.
No Answer Given

Explanation / Answer

a)

we know, F = mue*I1*I2*L/(2*pi*d)

F/L = mue*I1*I2*/(2*pi*x)

b)

F/L = 4*pi*10^-7*0.25*0.15/(2*pi)

= 7.5*10^-9 N/m

c) attrcative

d)

work done per unit length = integral (F/L)*dx ( x is from d1 to d2)


= intrgral mue*I1*I2*/(2*pi*x) * dx

= mue*I1*I2*/(2*pi) *ln(x) ( x is from d1 to d2)


= mue*I1*I2*/(2*pi) *ln(d2/d1)


= mue*I1*I2*/(2*pi) *ln(2*d/d)

= mue*I1*I2*ln(2)/(2*pi)


e)
= 4*pi*10^-7*0.25*0.15*ln(2)/(2*pi)

= 5.198*10^-9 J/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote