Chapter 30, Problem 018 In the figure below, two straight conducting rails form
ID: 1774736 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 018 In the figure below, two straight conducting rails form a right angle. A conducting bar in contact with the rails starts at the vertex at time t0 and moves with a constant velocity of 7.72 m/s along them. A magnetic field with B 0.396 T is directed out of the page. Calculate (a) the flux through the triangle formed by the rails and bar at t- 4.19 s and (b) the emf around the triangle at that time. (c) If the emf is = atn, where a and n are constants, what is the value of n? UB- (a) Number (b) Number (c) Number Units Units UnitsExplanation / Answer
flux = B*A
A = area of triangle = (1/2)* base*height
base = height = a = v*cos45
flux = B*(1/2)*a^2
flux = B*(1/2)*(v*cos45*t)^2
flux = (1/2)*B*v^2*(cos45)^2*t^2
flux = (1/2)*0.396*7.72^2*(cos45)^2*4.19^2
flux = 5.9*t^2
flux = 103.6 wb
==========================
part (b)
emf = rate of change in flux
emf = 5.9*2*t
emf = 5.9*2*4.19
emf = 49.442 V
=================
part(c)
a = 5.9
n = 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.