Chapter 30, Problem 015 A square wire loop with 2.2 m sides is perpendicular to
ID: 1791134 • Letter: C
Question
Chapter 30, Problem 015 A square wire loop with 2.2 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in the figure. The loop contains an ideal battery with emf 8- 15 V. If the magnitude of the field varies with time according to B 0.045-0.85 t, with 8 in teslas and t in seconds, what are (a) the net emf in the circuit and (b) the direction of the (net) current around the loop? es Min bat tudy the tolerance is +/-596 Question Attempts: O of S used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
side of the loop, a = 2.2 m
E = 15 V
B = 0.45 - 0.85t
a. Net emf in the battery = E + V
where V is induced emf
now form the circuit
V = -d(phi)/dt
phi = B*a^2/2 = (0.45 - 0.85t)*2.42
hence V = 2.057 V
hence
net EMF = 17.057 V
b. direction of net current around the loop = anticlockwise from +ve end of the battery to the -ve end
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.