Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An automobile engine has a weight W,whose magnitude W=1350N .this engine is bein

ID: 1774796 • Letter: A

Question

An automobile engine has a weight W,whose magnitude W=1350N .this engine is being positioned above an engine compartment,as shown in the figure below . to position the engine , a worker is using a rope .

Find the tension T1 in the supporting cable and the tension T2 in the positioning rope : Problem 1: (5 points) An automobile engine has a weight W, whose magnitude is W 3150 N. This engine is being positioned above an engine compartment, as shown in the figure below. To position the engine, a worker is using a rope Find the tension 7, in the supporting cable and the tension 72 in the positioning rope. Ring 80.0

Explanation / Answer

Using the sine law we have

a / sin a = b / sin B = c/ sin C

w/ sin 110 = T1 / sin 80 = T2 /sin 170

T1 = 3150 * sin 80 / sin 110 = 3301 N

T2 = 3150*sin 170 / sin 110 = 582.1 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote