What is the force acting on this satellite? Answer in units of N 025 (part 2 of
ID: 1774960 • Letter: W
Question
What is the force acting on this satellite? Answer in units of N 025 (part 2 of 2) 10.0 points What is the mass of this planet? Answer in units of kg. 024 (part 1 of 2) 10.0 points 211.2 Given: G = 6.67259 × 10-11 N m2/kg A 1380 kg geosynchronous satellite or- bits a planet similar to Earth at a radius 1.95 x 105 km from the planet's center. Its angular speed at this radius is the same as the rotational speed of the Earth, and so they ap pear stationary in the sky. That is, the period of the satellite is 24 hExplanation / Answer
w = 2pi / T = 2 pi / (24 x 3600 s)
w = 7.272 x 10^-5 rad/s
(A)Force = m w^2 r
r = (1.95 x 10^8) m
F = (1380)(7.272 x 10^-5)^2 (1.95 x 10^8)
F = 1423 N
(B) F = G M m / r^2
1423 = (6.67 x 10^-11)(M) (1380) / (1.95 x 10^8)^2
M = 5.88 x 10^26 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.