Chlorophyll a is approximately plant whose size is about 4nm^2. Its molar mass i
ID: 1775117 • Letter: C
Question
Chlorophyll a is approximately plant whose size is about 4nm^2. Its molar mass is 902.5 g/mol and it absorbs strongly at wavelength= 660nm (red light). When light of this wavelength was passed through a 1.0cm cuvette containing chlorophyll of concentration 11 ug/cm^3, it was found that only 12.5% of the incident light was transmitted.
a) determine the concentration of chlorophyll a in mol/L
b) Determine the molar extinction coefficient for chlorophyll a (in units of mol/L cm)
c) determine the absorption cross-section of the molecule for wavelength= 660nm. How many times is the absorption cross-section of chlorophyll smaller than its real size?
Explanation / Answer
A. C = 11 ug/cm^3 / 902.5 g/mol
= 11 * 10-6 / 1 * 10-3 * 902
=0 .012 * 10-3 mol / l = 12 * 10-6 mol/l
B. A = log 1/T
= log (100/12.5) = log 8 = 0.90
A = ecl
0.90 = e * 12 * 10-6 mol /l * 1 cm
e = 0.90/12 * 10-6 l/mol cm
e = 0.075 * 106 = 75 * 103 l/mol cm
C. A = * L * N
- absorption cross section cm2/molec L = absorption path length [cm] N = density of the absorber [molec/cm3]
N = 11 * 10-6 g / 902.5 g / mol = 0.012 * 10-6 mol
0.012 * 10-6 mol * 6.023 * 1023 = 7.2 * 1015 molecule/cm3
0.90 = * 1 * 7.2 * 1015 molecule
= 0.125 * 10-15 = 125 * 10-18 cm2/molecule.
125 * 10-18 / 4 10-18
31 times smaller than real values
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.