Two parallel plates are separated by a distance of 12.3 mm are connected to a 9
ID: 1775187 • Letter: T
Question
Two parallel plates are separated by a distance of 12.3 mm are connected to a 9 volt battery. A proton is emitted from positive plate with an initial speed of 1.62×10^4 m/s.
(A) What is the speed of the proton when it is at a potential of 2.46 volts?
(B) At what distance from the negative plate is the proton when it is at a potential of 2.46 volts?
(C) What is the magitude of the electric field between the plates?
(D) What is the electric potential of the proton when it is 8.46 mm from the negative plate?
(E) How fast is the proton moving when it is 8.46 mm from the negative plate?
Explanation / Answer
(A) gain in Ke = q (deltaV)
1.67 x 10^-27 (v^2 - (1.62 x 10^4)^2) / 2 = (1.6 x 10^-19)(9 -2.46)
v = 3.89 x 10^4 m/s
(B) d = (12.3)(2.46)/9 = 3.36 mm
(C) E = V/d = 732 V/m
(D) V = (8.46/12.3)(9) = 6.19 volt
(E) 1.67 x 10^-27 (v^2 - (1.62 x 10^4)^2) / 2 = (1.6 x 10^-19)(9 - 6.19)
v = 2.83 x 10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.