A particle moves slong the x axis, It is initially at the position 0.160 m, movi
ID: 1775231 • Letter: A
Question
A particle moves slong the x axis, It is initially at the position 0.160 m, moving with velocity 0.100 m/s and acceleration 0.290 m/sSuppose it moves with constant acceleration for 3.50s () Find the position of the particle after this time Find Its velocity at the end of this time interval oscillates in single harmone mot on for a co aroud theequilibrk m position x-O Mint we take the M e partele e d give the same ntial candrons as befeea tratead o having a constant acceleration the following problems are very sensitive to rounding, and you should keep al digits in your calculator Fand the anguiar trequaincy of the oscillation, Hit: in SHM, a is preportional tox Find the amplitude of the oscililstion. Hint: use conservation of energy (e Find its phase constantcasine is used for the equation of motion. Hnt: when taking the innsa of·trig tretion, there are abwarstwo angles but your cale ator all tel you only ong and you must decide which of the two angles you nood rad Find its position after it osciliates for 3.60 s (o) Find its velocity at the end of this 3.60 s time intervalExplanation / Answer
x0 = 0.160 m
v0 = 0.100 m/s
a = - 0.290 m/s^2
t = 3.60 s
(A) x - x0 = v0t + a t^2 / 2
x = 1.36 m
(b) v = v0 + a t = - 0.944 m/s
(c) w = 2 pi / T = 1.75 rad/s
(D) v^2 = w^2 (A^2 - x^2)
0.100^2 = 1.75^2(A^2 - 0.160^2)
A = 0.170 m
(E) x = A sin(wt + phi)
0.160 = 0.170 sin(phi)
ph i= 1.23 rad
(f) x = 0.170 sin[(1.75 x 360) + 1.23]
x = 0.160 m
(g) v = 0.100 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.