Two children hang by their hands from the same tree branch. The branch is straig
ID: 1775283 • Letter: T
Question
Two children hang by their hands from the same tree branch. The branch is straight, and grows out from the tree at an angle of 30° above the horizontal. One child, with a mass of 58 kg, is 1.5 m along the branch from the tree trunk. The other child, with a mass of 38 kg, is 2.3 m along the branch from the tree trunk. What is the magnitude of the net torque exerted on the branch by the children? Assume that the axis is located where the branch joins the tree trunk and is perpendicular to the plane formed by the branch and the trunk.
Explanation / Answer
solution:
m1 = 58 kg
d1 = 1.5 m
m2 = 38kg
d2 = 2.3 m
Net torque = m1 * g * d1 cos(30 deg) + m2 * g * d2 cos(30 deg)
= 58 x 9.8 x 1.5 x cos(30deg) + 38x 9.8 x 2.3 x cos(30 deg)
= 1480 N.m
Ans: 1480N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.