31 Asteroid Collision. Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between
ID: 1775426 • Letter: 3
Question
31 Asteroid Collision. Two asteroids of equal mass in the asteroid belt between Mars and Jupiter collide with a glancing blow. Asteroid A, which was initially traveling at 40.0 m/s, is de- flected 30.0° from its original direction, while asteroid B, which was initially at rest, travels at 45.0 to the original direction of A (Fig. E31). (a) Find the speed of each asteroid after the collision. (b) What fraction of the original kinetic energy of asteroid A dissipates during this collision? Figure E31 40.0 m/s 30.0° 45.0°Explanation / Answer
here,
masses of asteroids be m
let the final speeds be v1 and v2
using conservation of momentum
m * 40 m/s i = m * v1 + m * v2
40 i = v1 * ( cos(30) i + sin(30) j) + v2 * ( cos(45) i - sin(45) j)
on compairing
0.866 * v1 + 0.707 * v2 = 40 ....(1)
and
0.5 * v1 - 0.707 * v2 = 0 ....(2)
from (1) and (2)
v1 = 29.3 m/s
v2 = 20.7 m/s
b)
the initial kinetic energy , KEi = 0.5 * m * 40^2 = 800 *m
the final kinetic energy , KEf = 0.5 * m * v1^2 + 0.5 * m * v2^2
KEf =0.5 * m * ( 29.3^2 + 20.7^2) = 643.49 * m
the fraction of original kinetic energy dissapated in the collison , f = (KEi - KEf)/KEi
f = ( 800 * m - 634.49 *m)/(800 * m)
f = 0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.