Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 21, Problem 40 GO A horizontal wire is hung from the ceiling of a room b

ID: 1775500 • Letter: C

Question

Chapter 21, Problem 40 GO A horizontal wire is hung from the ceiling of a room by two massless strings. The wire has a length of 0.13 m and a mass of 0.006 kg. A uniform magnetic field of magnitude 0.065 T is directed from the ceiling to the floor. when a current of I = 41 A exists in the wire, the wire swings upward and, at equilibrium, makes an angle with respect to the vertical, as the drawing shows. Find (a) the angle and (b) the tension in each of the two strings (a) = (b) T= Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work

Explanation / Answer

magnitude of magnetic force,

F = I L B = 41 x 0.13 x 0.065 = 0.346 N

to the right

in horizontal,

2T sin(phi) = F


in vertical,

2 T cos(phi) = m g

tan(phi) =F / m g = 0.346 / (0.006 x 9.81)

phi = 80 deg ....Ans

T = 0.173 N ........Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote