Chapter 21, Problem 37 The triangular loop of wire shown in the drawing carries
ID: 777368 • Letter: C
Question
Chapter 21, Problem 37 The triangular loop of wire shown in the drawing carries a current of I = 6.52 A. A uniform magnetic field is directed parallel to side AB of the triangle and has a magnitude of 2.16 T. (a) Find the magnitude of the magnetic force exerted on each side of the triangle. (b) Determine the magnitude of the net force exerted on the triangle. 55.0 2.00 m (a) FAB: Number o Units N FBc Number FAC: Number (b) 2F: Number No units Unit unit m/s Click if you would like to Show Work for thi or thi m/s"2 peExplanation / Answer
a)
From the figure
AC=2tan55 =2.86 m
BC =2/Cos55=3.49 m
FAB=6.52*2*2.16*sin180=0 N
FAC=6.52*2.86*2.16*sin90 =40.28 N(direction is inward)
FBC=6.52*3.49*2.16*SIn55 =40.28 N(direction is outward)
b)
Net force
F=-40.28+40.28=0 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.