Help!!! 1. A circular conducting loop of radius 31.0 cm is located in a region o
ID: 1775802 • Letter: H
Question
Help!!!
1. A circular conducting loop of radius 31.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.100 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 285 Ohm. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.60 in 31.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.
2. In the previous question, with the magnetic field held constant at its new value of 0.26 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 1.30 s.
Explanation / Answer
magnetic flux = B*A
induced emf = rate of cahnge in flux = (d/dt)*(B*A)
emf = A*dB/dt
A = area of loop = pi*r^2
r = radius = 0.31 m
dB = change in magnetic field = 2.6 T
dt = time interval = 31 s
emf = pi*0.31^2*2.6/31 = 0.025 v <<<<-------------ANSWER
===============================
2)
flux = B*A
emf = (d/dt)*(B*A)
B is constant
Area is changing
emf = B*dA/dt
dA = change in area = A1 - A2
A2 = 0
A1 = pi*r^2
dt time interval for changing = 1.3 s
emf = 0.26*pi*0.31^2/1.3
emf = 0.06 v <<<<<-------------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.