Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My Notes Ask Your Your refrigerator has a mass of 113.0 kg, including the food i

ID: 1775877 • Letter: M

Question

My Notes Ask Your Your refrigerator has a mass of 113.0 kg, including the food in it. It is standing in the middle of your kitchen, and you need to move it. The coefficients of static and kinetic friction between the fridge and the tile floor are 0.45 and 0.30, respectively. What is the magnitude of the force of friction acting on the fridge, if you push against it horizontally with a force of each magnitude? (a) 300 N (b) 500 N (c) 700 N A skier starts with a speed of 1.3 m/s and skis straight down a slope with an angle of 13.0° relative to the horizontal. The coefficient of kinetic friction between her skis and the snow is 0.106. What is her speed after 10.5 s? My Notes O Ask Your A block of mass m1 = 20.6 kg is at rest on a plane inclined at 30.0 above the horizontal. The block is connected via a rope and massless pulley system to another block of mass m2 25.6 kg, as shown in the figure. The coefficients of static and kinetic friction between block 1 and the inclined plane are big-0.109 and Ak = 0.086, respectively. If the blocks are released from rest, what is the displacement of block 2 in the vertical direction after 1.47 s? Use positive numbers for the upward direction and negative numbers for the downward direction.

Explanation / Answer

max static friction Fs = 113.0kg * 9.8m/s² * 0.45 = 498.33 N
max kinetic friction Fk = 113.0kg * 9.8m/s² * 0.30 = 332.22N


(max static friction Fs = 113.0kg * 9.8m/s² * 0.45 = 498.33 N
max kinetic friction Fk = 113.0kg * 9.8m/s² * 0.30 = 332.22N

A. Ff = 300 N (can't overcome static friction)
B. Ff = 500 N (can't overcome static friction)
C. Ff = 700 N (static friction overcome, kinetic friction in play)

By F(net) = F(gravity) - F(friction)
=>m x a = mgsin13* - µk x mgcos13*
=>a = 9.8 x 0.2249 - 0.106 x 9.8 x 0.9743
=>a = 1.191844 m/s^2
=>By v = u + at
=>v = 1.3m/s + (.191844m/s2)x( 10.5s)
=>v = 13.81m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote