37° FIGURE P5.64 (c5p64) Two blocks, A and B (with mass 42.0 kg and 84.0 kg, res
ID: 1776355 • Letter: 3
Question
37° FIGURE P5.64 (c5p64) Two blocks, A and B (with mass 42.0 kg and 84.0 kg, respectively), are connected by a string, as shown in Figure P5.64. The pulley is frictionless and of negligible mass. The coefficient of kinetic friction between block A and the incline is ' O 12 Determine the change in the kinetic ene gy of the sem as blo k A moves from C to a distance t 220 m up the incline if the system starts from rest. (in J) A: 1268.87 B: 1839.86 C: 2667.80D: 3868.31E: 5609.05 OF: 8133.13 G: 11793.03H: 17099.90 Suomit Anawer Tries o/3Explanation / Answer
L = 22 m
h = L sin37 = 13.2 m
perpendicular to the incline,
N = m g cos37
and f = uk N = 0.120 x 42 x 9.81 x cos37 = 39.5 N
Change in KE = Net work
=work done by gravity + work done by friction
= (84 x 9.81 x 22) - (42 x 9.81 x 13.2) - (39.5 x 22)
= 11800 N
Ans(G)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.