37ca7e9a7c4ec7f446dd#20001 22894733 el!search.\" omework Market | | 1530 Online
ID: 3361216 • Letter: 3
Question
37ca7e9a7c4ec7f446dd#20001 22894733 el!search." omework Market | | 1530 Online 2.110 Female heights According to a recent report from the U.S. National Center for Health Statistics, females between 25 and 34 years of age have a bell-shaped distribution for height, with mean of 85 inches and standard devistion of 3.5 inches a. Give an interval within which about 96% of the heights fall. b. What is the height for a female who is 3 standard deviations below the mean? Would this be a rather unusual height? Why?Explanation / Answer
a) Mean = 65, SD = 3.5
For 0.05 significance level, zcrit = 1.96
95% CI = Mean +/- zcrit*SD = 65 +/- 1.96*3.5 = (58.14, 71.86)
b) For SD = -3, X = 65 - 3*3.5 = 54.5
For Z = -3, P = 0.0013 which is less than 0.05(significance level), therefore this height is unusual
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.