Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 2.10 kg is pushed 2.12 m along a frictionless horizontal table b

ID: 1776795 • Letter: A

Question

A block of mass 2.10 kg is pushed 2.12 m along a frictionless horizontal table by a constant 17.8 N force directed 22.4° below the horizontal. Determine the work done by the applied force. (in J) A: 2.23x10B: 2.79x101 OC: 3.49x10D: 4.36x10E:5.45x101 OF: 6.8110G:8.52x10O: 1.06x10 Submit Answer Tries 0/3 Determine the magnitude of the normal force exerted by the table. in N) A: 14.85 OB: 16.78OC: 18.96 OD: 21.43OE: 24.22 OF: 27.36 G: 30.92 H: 34.94 Submit Answe Tries 0/3 Determine the magnitude of the force of gravity F: 45, 12|OG: S2.79(H: 61.77 A: 20.58|" B: 24.08 lOC: 28.170D: 32.961 E: 3856| Submit Answer Tries 0/3 Determine the net force on the block in N) 1.13x10, B: 1.65x 1011-C: 2.39x101| D: 3.46x1011-E: 5.02 1011. G: 1.05x101-M: isno? A: F: 7.27x10 Submit Answer Tries Qv3

Explanation / Answer

We know that

W = F d cos(theta)

1)W = 17.8 x 2.12 x cos22.4 = 3.49 x 10^1 J

Hence, (c)3.49 x 10^1 J

2)Normal force will be:

N = mg + F sin(theta)

N = 2.1 x 9.81 + 17.8 x sin22.4 = 27.36 N

Hence, (F)27.36 N

3)W = mg

W = 2.1 x 9.8 = 20.58 N

Hence,(A)20.58 N

4)Net force

Fnet = F cos(theta) = 1.65 x 10^1 N

Hence,(B) 1.65 x 10^1 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote