A 7 .00-kg block of ice is placed against a horizontal spring that has force con
ID: 1777211 • Letter: A
Question
A 7 .00-kg block of ice is placed against a horizontal spring that has force constant k = 175 N/m and is compressed 0.015 m. The spring is released and accelerates the block along a horizontal sur You can ignore friction and the mass of the spring. (a) Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length. 019 (b) What is the speed of the block after it leaves the spring? .073 x m/s Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Mass of block = m = 7 kg
spring constant = k = 175 N/m
X = compression of spring = 0.015 m
A ) Work done on the block by the spring is same as the potential energy stored in it. which can be given as ::
E = 1/2 K x2
inserting the above values
E = (0.5) (175) (0.015)2
E = 0.0197 J
B. as the spring is released, the spring potential energy converts to the kinetic energy of the block as the block gains speed.
hence Kinetic energy of block = Potential energy of spring
1/2 m V2 = 0.0197
inserting the values
(0.5)*7* V2 = 0.0197
V = (0.0197*2/(7))^(1/2)= 0.075 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.