A 8.10 × 103-kg car is travelling at 27.8 m/s when the driver decides to exit th
ID: 1777340 • Letter: A
Question
A 8.10 × 103-kg car is travelling at 27.8 m/s when the driver decides to exit the freeway by going up a ramp. After coasting 369 m along the exit ramp the car's speed is 12.0 m/s, and it is h = 10.7 m above the freeway. What is the magnitude of the average drag force exerted on the car?
A 20.0-g object is placed against the free end of a spring (with spring constant k equal to 25.0 N/m) that is compressed 10.0 cm. Once released, the object slides 1.25 m across the tabletop and eventually lands 0.96 m from the edge of the table on the floor, as shown in the figure. Calculate the coefficient of friction between the table and the object. The sliding distance includes the compression of the spring and the tabletop is 1.00 m above the floor level.
Explanation / Answer
1] We know that,
Work done, W = F.d
where, Fis drag force
W = Change in Energy
= Final energy - Initial energy
= (0.5mvf^2 + mgh) - 0.5mv^2
= (0.5*8.10*10^3*12^2 + 8.10*10^3*9.8*10.7) - (0.5*8.10*10^3*27.8^2)
= 1697436 J
Drag force, F = W/d
= 1697436/369
= 4600 N answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.