A plastic block that has a length of 0.4 m, a width of 0.25 m, and a height of 0
ID: 1777439 • Letter: A
Question
A plastic block that has a length of 0.4 m, a width of 0.25 m, and a height of 0.27 m, and has a density of 690 kg/m3 floats in both water and oil (a) If the plastic block is floating at the surface of a tank of water (which has a density of 1000 kg/m3), what is the distance from the top of the block to the surface of the water? (b)If the plastic block is floating at the surface of a tank of oil (which has a density of 900 kg/m3), what is the distance from the top of the block to the surface of the oil?Explanation / Answer
(A) Fnet = Fb - m g = 0
Fb = buoyant force = Weight of displaced water
Fb = V_submerged x rho x g
Fnet = (0.4 x 0.25 x h)(1000)g - (0.4 x 0.25 x 00.27)(690)g = 0
h = 0.27 x 690/1000 = 0.19 m
d = 0.27 - h = 0.08 m
(b) Fnet = (0.4 x 0.25 x h)(000)g - (0.4 x 0.25 x 00.27)(690)g = 0
h = 0.27 x 690/900 = 0.21m
d = 0.27 - h = 0.06 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.