You are asked to construct a capacitor having a capacitance near 1 nF and a brea
ID: 1777613 • Letter: Y
Question
You are asked to construct a capacitor having a capacitance near 1 nF and a breakdown potential in excess of 9000 V. You think of using the sides of a tall plastic drinking glass as a dielectric (with a dielectric constant 4.3 and dielectric strength 11 kV/mm), lining the inside and outside curved surfaces with aluminum foil to act as the plates. The glass is 21 cm tall with an inner radius of 3.96 cm and an outer radius of 4.12 cm. (a) What are the capacitance and (b) breakdown potential of this capacitor?
Explanation / Answer
this capacitor is like cylindrical capacitor
capacitance for cylindrical capacitor
C = 2*pi * k * eo*L/ln(b/a)
b = outer radius = 4.12 cm
a = inner radius = 3.96 cm
L = 21 cm = 0.21 m
k = dielectric constant = 4.3
C = 1.268 x 10^-9 F = 1.26 nF
part b )
V = E*d
E = 11 kV/mm
d = 4.12 - 3.96 = 0.16 cm = 1.6 mm
V = 17.6 kV
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.