You are applying for a job at two companies. Company A offers starting salaries
ID: 3230366 • Letter: Y
Question
You are applying for a job at two companies. Company A offers starting salaries with mu = $29,000 and sigma = $2,000. Company B offers starting salaries with mu = $29,000 and sigma = $5,000. From which company are you move likely to get an offer of $33,000 or more? Choose the correct answer below: A. Company A, because data value that lie more than two standard deviation from the mean are considered unusual. B. Company B, because data values that lie within one standard deviation from the mean are considered very usual. C. No difference, because data values that lie more than three standard deviation from the mean are considered very unusual.Explanation / Answer
Z value for company A is (33000-29000)/2000=2
Z value for company B is (33000-29000)/5000=0.8
Therefore we are more linkely to get offer from B
option B is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.