Need help on this question! 1. A large fake cookie sliding on a horizontal surfa
ID: 1777974 • Letter: N
Question
Need help on this question! 1. A large fake cookie sliding on a horizontal surface is attached to one end of a horizontal spring with spring constant k-400 n/m; the other end of the spring is fixed in place. The cookie has a kinetic energy of 20.0 J as it passes through the spring's equilibrium position. As the cookie slides, a frictional force of 10.0 N acts on it. a) How far will the cookie slide before coming momentarily to rest? b) What will be the kinetic energy of the cookie as it slides back through the equilibrium position?Explanation / Answer
W = change in KE
f*s = 0-20= -20
-10*s=-20
s = 2m (ans)
b) E = 0.5Kx^2= 0.5*400*2*2 = 800 J (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.