A through D When the lights of a car are switched on, an ammeter in series with
ID: 1778409 • Letter: A
Question
A through D
When the lights of a car are switched on, an ammeter in series with them reads 9.75 A and a voltmeter connected across them reads 12.0 V (see the figure). When the electric starting motor is turned on, the armneter reading drops to 7.37 A and the lights drn somewhat. If the internal resistance o the battery IS 0.0513 and that of the ammeter is negligible, what are a) the emf of the battery and b) the current through the starting motor (in A) when the lights are on? Lights arting motorExplanation / Answer
before motor is turned
voltmeter reading V1 = E - I*r
12 = E - (9.75*0.0513)
emf of the battery E = 12.5 v
=================
before motor is turned
voltage across bulb = v1 = I1*R
resistance of bulb R = V1/I1 = 12/9.75
after the motor is turned on
current through bulb I2 = 7.37 A
voltmeter reading V2 = I2*R = V*(I2/I1) = 12*(7.37/9.75) = 9.07 v
V2 = E - I*r
9.07 = 12.5 - (I*0.0513)
I = 66.8 A
current through motor I1 = I - I2 = 66.8 - 7.37 = 59.43 A <<<----ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.