A throttling device has water as the fluid. The inlet conditions are 100 psia an
ID: 2994741 • Letter: A
Question
A throttling device has water as the fluid. The inlet conditions are 100 psia and 320 fahrenheit. The outlet pressure is 10 psia. Estimate the outlet temperature. If the inlet velocity of the water is 10 ft/s and the flow area remains constant, what and by how much does this affect the result from before where you neglected kinetic energy? A throttling device has water as the fluid. The inlet conditions are 100 psia and 320 fahrenheit. The outlet pressure is 10 psia. Estimate the outlet temperature. If the inlet velocity of the water is 10 ft/s and the flow area remains constant, what and by how much does this affect the result from before where you neglected kinetic energy?Explanation / Answer
In throttling, Enthalpy remains constant
At P1 = 100 psia and T = 320 F
h1 = 290.4 Btu/lbm
Now
h2 = h1 = 290.4 Btu/lbm
Now at
P2 = 10 psia
Saturation Properties are
Tsat = 193.2 F
hf = 161.2
hg = 1143
Since
hf < h2 < hg
The state is Liquid-vapor mixture
h2 = (1-x)*hf + x*hg
From this
x = 0.1316
And
T2 = Tsat = 193.2 F
Specific Volume at inlet
v1 = 0.01765 ft^3/lbm
At oulet
vf = 0.01659
vg= 38.42
v2 = (1-x)*vf + x*vg
v2 = 5.07 ft^3/lbm
Mass Flow remains Constant
A*V1/v1 = A*V2/v2
V2 = (v2/v1)*V1 = 2872.5 m/s
Change in KE
dKE = V2^2/2 - V1^2/2 = 4125.64 kJ/kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.