Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Current Score:-/12 Due: Sunday, October 15 2017 11:59 PM CDT Extension Requests

ID: 1778925 • Letter: C

Question

Current Score:-/12 Due: Sunday, October 15 2017 11:59 PM CDT Extension Requests Print Question 1 2 3 4 567 Total -11-3-3-12-11-11-11-112 (0.0%) Points Assignment Submission Description Chapter 8 Conservation of Energy For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or change the answer Assignment Scoring Your last submission is used for your score. 6. -11 points SerPSE98.P022.wi. My Notes Ask Your Te The coefficient of friction between the block of mass m1 = 3.00 kg and the surface in the figure below is,k = 0.410. The system starts from rest, what is the speed of the ball of mass m2 = 5.00 kg when it has fallen a distance h = 1.80 m? m/s Need Help?IWatch t Submit Answer Save Progress Practice Another Version

Explanation / Answer

for m1

T-um1g= m1a

T- 0.410(3)(9.8)=3a

T= 12.054+3a

for m2

m2g-T= m2 a

5(9.8)-(12.054+3a)=5a

49-12.054= 8a

a=4.62m/s2

now V2- Vo2= 2 ah

V2= 2 (4.62)(1.8)

a= 4.08 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote